Loading...

Blog

5 błędów przedsiębiorców małych firm

Zastanawiasz się czy jesteś w tej grupie?
Nieważne czy jesteś właścicielem firmy jednoosobowe czy też średniej. Potrzebujesz marketingu. Nie wierzysz?

Wielu przedsiębiorców kojarzy marketing jako usługę, z której korzystają korporacje i duże firmy. „Bo to drogo, bo to nie jest mi potrzebne…” Znasz to?  MIT!

Przedstawiamy zbiór 5 podstawowych błędów marketingowych popełnianych przez przedsiębiorców.

  1. Brak strategii marketingowej

„Aby działać, trzeba mieć cel”.
 Hill Napoleon

Wiele firm, a raczej inaczej… niewiele firm posiada strategię marketingową, czyli jasno określone działania i  cele firmy – niezbędnych do zapewniania przewagi konkurencyjnej oraz wypromowania produktu lub usługi. Dzięki strategii firma może m.in. skoncentrować się na szansach jakie daje jej rynek oraz przygotować się na zagrożenia, które nie wsparte odpowiednimi narzędziami mogą wpłynąć na dotychczasową pozycję zajmowaną przez firmę.

Dobra strategia marketingowa powinna zawierać:
– misję
– cele firmy
– zadania rynkowe
– analizę SWOT
– analizę konkurencji
– budżet marketingowy

Wszyscy pracownicy powinni znać cele jakie wyznaczamy przed naszą firmą.

  1. Przypadkowa nazwa firmy

PPHU Jan Kowalski – znasz takie firmy, prawda? Brak nazwy wyróżniającej się na tle konkurencji i zapadającej w pamięci powoduje, że jesteś niewidoczny na rynku. Twoi klienci nie zapamiętają nazwy firmy… więc jak mogą polecić Twoje produkty lub usługi? W jaki sposób mogą skorzystać w Twoich usług ponownie?

Problem ten, z reguły dotyczy firm budowlanych, warsztatów samochodowych, usług transportowych. Przypomnij sobie jak nazywała się firma budowlana, która remontowała Tobie mieszkanie. Albo inaczej. Jaką nazwę ma warsztat samochodowy naprawiający Twoje auto? Tomek, Darek czy Łukasz?

Dzięki indywidualnej nazwie, Twoją firmę, łatwiej jest odnaleźć również w Internecie.

  1. Brak identyfikacji wizualnej

Często właściciele małych firm poprzestają na zaprojektowaniu logo.  Często i ten proces jest pomijany… Rozpoznawalność marki budujemy poprzez grafikę, która identyfikuje Twoją firmę, głównie poprzez logo oraz elementy charakterystyczne takie jak unikalna czcionka, kolorystyka.

Spójna identyfikacją wizualną to zaprojektowanie unikalnej grafiki obejmującej:
– logo
– wizytówki
– papier firmowy
– koperty
– gadżety reklamowe
– social media/strona www – grafika zastosowana w postach
– projekt opakowania produktów

Poprawnie zaprojektowana identyfikacja wizualna, pozawala na wyróżnienie Twojej firmy na tle konkurencji oraz wywołuje pozytywne skojarzenia u odbiorców.

  1. Strona internetowa/profilu w social media

„Nie ma Cię w Internecie, to nie istniejesz”

Czyli znana wszystkim zasada, okazuje się, często zapominana przez właścicieli małych i średnich firm.

W czasach w których żyjemy, czy tego chcemy, czy nie, Internet stał się głównym narzędziem do promocji i sprzedaży. Dziś jesteśmy wygodni,  lubimy robić zakupy bez wychodzenia z domu.

Pewnie od razu sobie myślisz, że jeśli sprzedajesz usługi, to obecność w sieci nie dotyczy Twojej firmy? Nic bardziej mylnego. Klienci poszukujący produktów oraz usług zaczynają poszukiwania informacji, właśnie od przeglądania Twojej strony oficjalnej, sprawdzenia recenzji firmy na Facebooku.

Obecność firmy w sieci obejmuje m.in.:
– sklepy internetowe
– portale aukcyjne
– reklamy sponsorowane AdWords
– pozyskanie leadów – tworzenie bazy klientów
– newslettery
– mapy Google

Wracając do strony oficjalnej Twojej firmy, ważne jest aby była ona aktualizowana. Teksty, które zamieścisz na stronie powinny być oryginalne, nie skopiowane z innych stron. Wplatanie w treściach na stronie słów kluczowych pomaga robotom Google zrozumieć czego dotyczy dana podstrona serwisu i na jakie zapytania, wybrany URL ma się pojawiać w wynikach wyszukiwania.

  1. Monitorowanie ruchu na stronie

Czy monitorujesz ruch na swojej stronie? Pewnie nie. J Uwierz, że warto to robić. Ba! Nawet trzeba. W tym miejscu zawsze pada pytanie „Po co?”. Monitorując swoją stronę, otrzymujesz bezpłatny dostęp do niezwykle istotnych informacji:
– czy Twoja reklama działa?
– skąd pochodzą odbiorcy Twoich produktów/usługi? Ile mają lat? Czy są to kobiety czy mężczyźni?
– z jakiego odnośnika przechodzą na Twoja stronę?
– ile osób wchodzi na stronę?
– jak  przebiega ruch na stronie?
– ile czasu traw przeglądanie strony?
– które zakładki lub teksty są najciekawsze?

Umiejętne zebranie informacji i ich przeanalizowanie, pozwala na zoptymalizowanie strony, dopasowanie jej pod klienta, a analiza sklepu internetowego – inicjuje działania zmierzające do zwiększenia sprzedaży.

Jeśli chcesz zwiększyć sprzedaż swoich produktów lub usług lub planujesz kampanię promocyjną – zapoznaj się z naszą ofertą. 🙂

Udostępnij:
Napisz do nas! :)