Loading...

Blog

Czy potrzebujesz narzędzia Google Analytics?

Na pewno słyszałeś już kiedyś o Google Analytics. Tylko czy ten program jest Ci potrzebny? A może dedykowany jest tylko osobom związanym z marketingiem? Postaramy się w tym artykule przybliżyć znaczenie tego narzędzia.

Co to jest?

Google Analytics  jest darmowym narzędziem marketingowym, służącym do analizowania ruchu na stronie internetowej.  Program automatycznie zbiera dane o użytkownikach strony. Aby korzystać z programu, wystarczy posiadać konto w Google oraz umieścić na stronie, którą chcemy analizować kod JavaScript.

Program jest całkowicie darmowy, bez limitu czasowego. Dzięki zakładce „Czas rzeczywisty” możemy obserwować, jak w danej chwili poruszają się po stronie użytkownicy, skąd pochodzą, skąd zostali przekierowani. Dane możemy segregować według: dnia, miesiąca, roku. Narzędzie rozróżnia, kto jest nowym użytkownikiem strony, a kto na naszą stronę powraca.

Z panelu administracyjnego masz m.in. dostęp do takich danych:

– czy w chwili obecnej ktoś jest na Twojej stronie internetowej,

– skąd pochodzą użytkownicy strony – kraj, miasto,

– kim są użytkownicy strony – płeć, wiek, zainteresowania,

– czy korzystają z komputera czy urządzeń mobilnych,

– z jakiej sieci internetowej i wyszukiwarki korzystają,

– jak trafili na Twoją stronę – skąd zostali przekierowani,

– jak poruszają się po stronie, czyli przejścia pomiędzy zakładkami,

– ile czasu spędzają na stronie,  które treści czytają najchętniej,

– narzędzie sprawdza również aktywność użytkowników – konwersja.

To od naszych umiejętności czytania i analizowania danych zależy, czy umiejętnie zostaną wykorzystane…

Do czego są przydatne takie analizy?

Dzięki analizie zachowań na stronie możemy lepiej dopasować treści i samą stronę do jej użytkowników. Widzimy, czy inwestycja w kampanię sponsorowaną np. AdWords odnosi skutek i jeśli nie, możemy ją edytować lub zoptymalizować, aby przynosiła pożądane korzyści.

Jeśli masz więcej użytkowników z urządzeń mobilnych – musisz sprawdzić responsywność swojej strony. Strony responsywne to takie, które działają sprawnie i dobrze wyglądają na wszystkich urządzeniach mobilnych – telefonach, tabletach.

Kiedy zauważysz zwiększającą się liczbę wejść użytkowników zagranicznych na stronę, zastanowisz się nad wprowadzeniem dodatkowej wersji językowej.

Zainwestowałeś w reklamę z linkiem na stronę? Tu sprawdzisz, ile masz bezpośrednich przekierowań na Twoją stronę.

Widzisz najwięcej wejść z Facebooka? Może warto zainwestować w reklamę sponsorowaną na Facebooku lub zlecić prowadzenie profilu profesjonalistom?  Nie masz jeszcze konta firmowego na Facebooku? Zobacz jak założyć darmowe konto. 

Masz niski współczynnik konwersji? Może treść z informacją o zapisie do newslettera jest nieatrakcyjna dla użytkowników?

Przyda się czy nie?

Decyduj sam. Pamiętaj tylko, że sama analiza nie przynosi nic nowego dla Twojej strony lub sklepu. Potrzebujesz  działań, które będą odpowiednio zoptymalizowane.

Jedno jest pewne: Google Analytics daje możliwość samodzielnej analizy strony, a to jak wykorzystasz takie dane, i czy działania przyniosą odpowiednie korzyści, zależy już tylko od Ciebie.

Jeśli zainteresowała Cię współpraca z nami w zakresie optymalizacji stron lub sklepów internetowych, zapraszamy do kontaktu z nami. Chętnie porozmawiamy.

Napisz do nas! :)